Fotowoltaika Zaxon Koszalin - mikrofalownik

Mikrofalownik – co to jest, jakie są jego wady i zalety?

24.05.2020

Projekt instalacji fotowoltaicznej powinien zawierać rozwiązania dotyczące jej optymalizacji pracy. Jakie są sposoby na zoptymalizowanie uzysku energii? Podstawowe, to zastosowanie: podziału modułów na wiele sekcji, optymizerów mocy, mikroinwerterów lub standardowych falowników.
Wybór rozwiązania ma wpływ na optymalizację oraz koszt całej instalacji.

Sercem każdej instalacji fotowoltaicznej jest falownik (inwerter), ponieważ to urządzenie przetwarza wytworzony przez moduł prąd stały na prąd zmienny o parametrach sieci.
Standardowa mikroinstalacja (do 50 kWp) wyposażona jest w jeden falownik dostosowany do mocy modułów i sposobu ich podziału. Może on posiadać jedno lub kilka niezależnych wejść. Dla przykładu: falownik z dwoma wejściami obsłuży moduły posadowione na dwóch połaciach dachu, które poprzez takie rozwiązanie mogą pracować niezależnie. Taka cecha instalacji jest ważna ze względu na niejednolite nasłonecznienie modułów w zależności od pory dnia lub roku. Dodatkowym elementem usprawniającym wydajność instalacji są optymizery mocy, które w zależności od potrzeb, można zastosować dla wybranych modułów. Alternatywnym rozwiązaniem jest zastosowanie mikrofalownika.

Co to jest mikrofalownik?

To urządzenie montowane przy każdym module fotowoltaicznym do przetwarzania prądu stałego na zmienny.

Zalety

– Poprzez montaż mikrofalownika z każdym modułem można łatwiej zwiększyć moc instalacji oraz umożliwić bardziej elastyczną jej rozbudowę.
– Możliwość montażu instalacji już od jednego modułu lub budowę bardzo małych elektrowni słonecznych złożonych zaledwie z kilku paneli.
– Możliwość zbudowania instalacji na bardzo nietypowych dachach. Przy zacienieniu instalacji na poziomie 25% mikroinwertery dają nawet 4,3 % więcej zysku.
– Możliwość dokładniejszego badania pracy instalacji poprzez monitorowanie każdego modułu osobno.

Fotowoltaika Zaxon Koszalin - mikrofalownik i inwerter

Wady

– Montowane inwertery pod modułem narażone są częste zmiany temperatury a w upalne dni na nagrzewanie nawet do 80 st. C.
– Statystycznie instalacji wyposażona w mikroinwertery narażona jest na większą ilość awarii (większa ilość elementów instalacji, niedogodne warunki pracy).
– Mikroinwertery nie mogą pracować z nowoczesnymi akumulatorami litowo-jonowymi.
– Utrudniony dostęp do urządzenia spowodowany przede wszystkim jego umiejscowieniem na dachu pod modułem fotowoltaicznym.
– Prawdopodobnie większe ryzyko powstania pożaru.
– Mikroinwertery mogą zakłócać urządzenia bezprzewodowe w budynku ze względu na to, że emitują one fale elektromagnetyczne o częstotliwości zbliżonej do radiowej.
– Średnia niższa sprawność: falownika sieciowego to 97,5-98,6%, podczas gdy mikroinwertera 95-96,5%.
– W przypadku instalacji trójfazowej, koszt instalacji przy użyciu mikrofalowników na pewno jest wyższy.

Biorąc pod uwagę wady i zalety mikroinwerterów, można stwierdzić, że ich zastosowanie przy zacienionej instalacji jednofazowej nie przekraczającej moc 3 kWP jest optymalnym rozwiązaniem. W pozostałych przypadkach doskonałym rozwiązaniem jest stosowanie tradycyjnego inwertera sieciowego.
Należy podejść do każdej instalacji bardzo indywidualnie i poprzez konsultacje z projektantem dobrać odpowiednią technologię inwerterową.

Fotowoltaika Zaxon Koszalin - mikrofalownik wady i zalety - dach