Program „Mój prąd” dopłaci 5000 zł do instalacji PV

28.07.2019

Rusza rządowy program dopłat do paneli fotowoltaicznych dla osób fizycznych pod nazwą „Mój prąd”, który obsługiwać będzie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Kto może starać się o dofinansowanie na instalację PV?

Dotacjami będą objęte wyłącznie instalacje fotowoltaiczne (przede wszystkim panele, inwertery, okablowanie, urządzenia do montażu, robocizna) o mocy od 2 kW do 10 kW.

Dotacja z programu „Mój prąd” będzie mogła pokryć do 50% kosztów kwalifikowanych instalacji fotowoltaicznej, ale nie będzie mogła przekroczyć 5000 zł. W praktyce większość starających się o dopłatę, otrzyma zatem maksymalne dofinansowanie w wysokości 5 tys. zł, ponieważ instalacje fotowoltaiczne kosztują zwykle ponad 10 tys. zł.

Gdzie można złożyć wniosek w programie „Mój prąd”?

Wniosek o dofinansowanie instalacji PV z programu „Mój prąd”, który będzie jednocześnie umową z NFOŚiGW oraz wnioskiem o płatność, będzie najprawdopodobniej składany na formularzu, który NFOŚiGW opublikuje na swojej stronie internetowej przed lub w chwili uruchomienia programu.

Wnioski będzie można składać jedynie w formie papierowej, w siedzibie NFOŚiGW w Warszawie bądź wysyłając je tam listem. Niestety NFOŚiGW nie przewiduje możliwości składania ich drogą elektroniczną.

Dotacje z programu „Mój prąd” mają być wypłacane po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku. NFOŚiGW poinformował 25 lipca, że chce rozpocząć nabór wniosków na przełomie sierpnia i września.

Czy mając instalację fotowoltaiczną można dodatkowo starać się o dotację?

Dopłaty nie będą przysługiwać osobom, które mają już działający system PV i chcą go rozbudować. Wsparcie nie będzie zatem przysługiwać nawet na nowe panele dokładane do istniejących.

NFOŚiGW przeznaczył na program 1 mld zł ze środków znajdujących się już na rachunku Funduszu i pochodzących m.in. z opłat za zanieczyszczanie środowiska.

Program został zaplanowany na lata 2019-2024 lub do wyczerpania środków w wysokości 1 mld zł.

Zaxon zajmuje się wyceną, projektowaniem oraz budową instalacji fotowoltaicznych o zróżnicowanej mocy. Zapraszamy do kontaktu i indywidualnej wyceny. Poniżej jedna z naszych realizacji: Koszalin, ul. Szwoleżerów, instalacja PV o mocy nominalnej 8,0 kWp na dachu budynku jednorodzinnego. 25 sztuk modułów fotowoltaicznych.